SEMİNERLER

Ayla Algan

Türk tiyatro sanatçısı, sinema oyuncusu ve şarkıcıdır.

Müzik ve tiyatro sanatlarını iç içe yaşayan bir sanatçı olan Ayla Algan, Yunus Emre’nin şiirlerini Almanca, Fransızca, İngilizce olarak şiirli-şarkılı okuyarak Yunus Emre’yi dünyada tanıtmıştır. Onu halka mal eden ise mizahi bir dili olan “Koca Öküz” adlı şarkısı olmuştur. Tiyatroda Hamlet rolünü oynayan, dünyadaki sayılı kadın oyuncu arasında yer alır. Tiyatro alanında eğitmenlik yapmaya, ayrıca sinema filmleri ve dizilerde rol almaya devam etmektedir. 1972’de Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırılmıştır. İstanbul Drama Sanat Akademisi’nin sanat yönetmenliğini yapmaktadır.

Tamer Levent

Türk oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni ve yazar.

1971 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne seviye sınavı ile girdi ve Yüksek Bölümünden 1977 yılında mezun oldu. Devlet Tiyatrolarında önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yönettiği oyunlar; Rusya, Kanada, Güney Kore, İran ve Kuzey Kıbrıs’ta festivallere davet edildi. Halen Devlet Tiyatrolarında rejisör kadrosundadır ve Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV ile Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği TOMEB kurucusu ve ilk genel başkanıdır.

Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan

1976 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun olmuştur. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalında lisans tamamlama eğitimi almıştır. Aynı fakültede 1985 yılında yüksek lisans, 1994 yılında doktorasını tamamlamıştır. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde başlayan eğitmenlik ve öğretim görevliliğine devam etmektedir. 1999 yılında doçent, 2006 yılında profesör olmuştur. Aynı fakültede, dekan, Dekan Yardımcılığı, İlköğretim Bölüm Başkanlığı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlığını yapmıştır. Halen A. Ü. Sosyal Bilimleri Enstitüsü Müze Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekte ve A.Ü EBF Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde sanat eğitimi, drama eğitimi ve müze eğitimi alanlarında lisans ve yüksek lisans derslerini yürütmektedir. Sanat eğitimi, yaratıcılık eğitimi, drama eğitimi, öğretmen eğitimi ve müze eğitimi konularında çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ruken Akar Vural

1997 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Programından mezun olmuş, 2000 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. 1999-2001 yılları arasında İngiltere’de ‘Eğitimde Drama’ alanında, yüksek lisans yapmış ve 2005 yılında yine Çukurova Üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. 2010-2011 yıllarında İngiltere’de Exeter Üniversitesinde drama alanında Post-Doktora yapmıştır. 1999 yılında Çukurova Üniversitesinde başlayan eğitmenliğine, 2005 yılından itibaren Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak devam etmektedir. 2014 yılında doçent, 2020 yılında profesör olmuştur. Halen Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünde Eğitim Programları ve Öğretim ve Hayat Boyu Öğrenme alanlarında lisans ve yüksek lisans derslerini yürütmektedir. Eğitimde drama alanında pek çok çalışması bulunmaktadır.

Dr. İhsan Metinnam

Lisansüstü öğrenimini, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nün bünyesindeki yaratıcı drama yüksek lisans programından 2011, güzel sanatlar eğitimi doktora programından 2017 yılında mezun olarak tamamlamıştır. Sosyal adalet ve eğitimde drama ilişkisi, eğitimde drama yoluyla kültürel temas alanları yaratmak, eğitimde drama tarihi (öncüler, yaklaşımlar, gelenekler vd.) ve eğitimde drama araştırmalarında yöntembilim konuları çalışma alanları arasındadır. Lisans ve lisansüstü düzeyde drama dersleri yönetmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası eğitimde drama kongresinde, seminerinde ve festivalinde yer almıştır. Eğitimde drama alanında etkinlik gösteren Çağdaş Drama Derneği ve IDEA’nın (International Drama Theatre and Education Association) yönetim kurullarında görev almış, 2015 yılında İsviçre’de gerçekleştirilmiş olan Avrupa Drama Buluşmalarında (EDERED) atölye eğitmenliği yapmıştır. 2020 yılının Ocak-Mart ayları arasında Almanya’nın Hannover kentinde Almanya Oyun ve Tiyatro Üst Birliği’nin (BAG Spiel und Theater) ve Hannover Üniversitesi’nin davetlisi olarak alanında araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. Halen Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim elemanı olarak ve Çağdaş Drama Derneği Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.