ZAMANE OYUNU ‘MINECRAFT’

 • ZAMANE OYUNU ‘MINECRAFT’

 • 09 Kasım 2016

‘Çocukların yapmaktan en çok keyif aldığı şey nedir?’ diye sorarsak birçoğumuzun vereceği cevap oyun oynamak olacaktır. Oyunlar çocuğun hayatında en ciddi işi olmaktadır. Çocuklar yalnızca eğlenme amacıyla oynamaz, kendini dener, çevreyi keşfeder, kendini diğer arkadaşlarından ayıran özelliklerin farkına varır, yaşamı deneyimlemeye başlar. Bu nedenle günümüzde oyun, geçmişte olduğu gibi çocuğun boş zamanını değerlendirmek için yaptığı bir faaliyet olarak görülmekten çıkmış olup, ihtiyaç olduğu kabul edilmiştir.

Bizim çocukluğumuzda psikomotor gelişimimize fayda sağlayacak, sosyalleştiğimiz oyunlara nasıl da bayılırdık… Seksek, saklambaç, ip atlama, lastikle oyunlar.. Maalesef şimdi artık evlerimiz, sokaklarımız bunlara müsait değil diyeceksiniz ama ben de çok eski nesilden sayılmam aslında. Tüm bunları okulumun bahçesinde on dakikalık teneffüslerin bize bir saat gibi geçtiği zamanlarda oynardık. Peki ya tabiri caizse zamane çocuklarımızın oynadığı oyunlar nelerdi? Bizim oynadığımız sokak oyunlarını çocuklarımıza oynatalım demeyi çok isterdim, fakat hepimiz biliyoruz ki şuan önemli bir sorunumuz var; tabletler… Şimdi her çocuğun elinde bir tablet. Hadi çocuklarımıza tablet vermeyelim diyelim diyelim de… Bir anne, baba vermedi, ee öteki anne, baba veriyor. Çocuk görüyor, merak ediyor…O halde bu yazımızda tablet oyunlarımız için bazı önerilerde bulunmak isterim.

Biliyorsunuz şu sıra çok trend bir oyunumuz var ‘Minecraft’. Çocuklarla yaptığımız çoğu derste oluşum kısmında da ortaya çıkıyor bu oyun. Sürekli bu oyundan bahsediyorlar, aralarındaki yaptıkları sohbetler bile bu oyun üzerine oluyor. Çağımızın öğretmeni olmak kolay değil. Araştırmak zorundayız. Neydi bu Minecraft? ‘Öğretmenim bak ben Minecraft çizdim.’ dediği zaman hazırlıklı olmalıydık:)

Biraz araştırdım… Diğer şiddet içeren oyunlara nazaran bu oyun gerçekten masum gözüküyor. Göz alıcı efektlerle dolu, sanki legolardan oluşan bir dünya. Bir hikayesi yok. Evler, yollar, şehirler inşa ediyorsunuz. Bu kısım gerçekten yaratıcılığı destekleyecek nitelikte. Hem de çocuklara farkettirmeden çevre bilinci veriliyor, kendi şehir planını oluşturması sağlanıyor. Yani tamamen kendi oluşumları yaptırılıyor. Kısacası çocuk bir dünya kuruyor. Özgür ve sınırsız dünyası ile oyun gerçekten çocuğun yaratıcılığını destekliyor.

Oyunda şiddet içeriği var mı? Aslında çok değil. Oyun içinde zombiler var. Bunlardan kaçmak, kurtulmak için çocuklar plan yapıyorlar. Aslında bir hayatta kalma becerisi, problem çözme yetisi kazanıyorlar diye buna da iyi tarafından bakabiliriz. Fakat oyunun faydaları var diye diğer zararlarını görmezden gelemezdik tabi. Zararı; oyun gerçekten bağımlılık yapıyor. Çünkü çocuk kendi oluşturduğu dünya da sınırsızlık ve özgürlük içinde çok mutlu. Gerçek hayattan git gide uzaklaşıyor. Oyun, çocuğu içine çekiyor. Çocukları aile üyelerinden, arkadaşlarından koparıp, iletişim sorunları yaşatabilmesi yüksek ihtimallerden. Bu nedenle kontrol her zaman anne ve babanın elinde olmalı. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Sizlere çocuğunuzun tabletle zaman geçirdiği vakitlerde ilgisini başka oyunlara çekmeniz için yararlı birkaç oyun önerim olacak.

Curious words: Oyunda, ekranda belirtilen kelimeleri söyleyen çocuklar sonunda kısa bir film sahibi oluyor. Bu filmi birlikte izleyebilir, birlikte heyecanlanabiliriz. kutlayabiliriz.

Telestory: İşte geleceğin televizyon yıldızlarının oyunu… Çocuklar farklı televizyon programı temalarından birini seçerek, kayıt yapıyor.

Frıendstrıp Kids Pro: Bu oyun çocuğunuzu bir çizgi roman kahramanı haline getiriyor. 80’nin üstünde çizgi roman öyküsü var oyunun içerisinde. Birlikte seçebiliriz..

Adventure Time Game Wizard: Çocukların kendi video oyununu oluşturmasını sağlayan bir uygulama. Diğerlerinden farklı ve ilgi çekeceğini düşünüyorum. Altı aş ve üzeri çocuklar için daha uygun. Bu oyunu da neden anne, baba, çocuk olarak oluşturmayalım ki? 🙂

Diyeceksiniz ki:”Çocuk yine tabletle oynamış olacak.” Evet ama çocuğun geçirdiği süreyi bir oyuna bağımlı kılmak yerine, sizlerin de dahil olduğu oyunlar ile geçirirseniz şayet durum farklı olacaktır. Minecraft oynarken çocuğu oyun ve tabletle o dünyanın içinde tek bırakacağınız süreyi kısaltmış olursunuz. Bu oyunları birlikte oynamayı deneyin. Birlikte fikir üretin. Çıkan sonuçlara birlikte sevinin. Oynasınlar tabii ki, fakat alternatif oyunlar ile ilgisini dağıtmaya çalışın. Madem çağın büyük sorunu tablet oyunları, bağımlılık… Biz de tablet oyunlarında çözüm bulmaya, onlarla sosyalleşmeye, iletişim kurmaya çalışalım bir de…Yasaklar yerine alternatifler deneyelim. Hem onlar, hem biz mutlu olalım…:)

Sevgiler,

Mari Çiftçi

 • Masal Drama Atölyeleri

 • 24 Mart 2018
 • 18-36 Ay ve Anneleri Çevreyi keşfetme, sözcük dağarcığını geliştirme, sürekli soru sorma, canlı etkin hareket etme, kendine özel ayrı bir benlik oluşturma, çevresinde gördüklerini isimlendirme isteği evresinde olan 18-36 ay miniklerinize özel ‘Masal ...
 • İSTANBUL DRAMA SANAT AKADEMİSİ ŞİMDİ DE AKATLAR’DA!

 • 09 Kasım 2016
 • İstanbul’un Yeşilyurt ve Suadiye semtlerinde Netbil Eğitim Danışmanlık çatısı altında 14 yıldır hizmet veren İstanbul Drama Sanat Akademisi, yeni şubesiyle yeni bir adreste daha faaliyetlerine başladı. Ayla Algan’ın sanat yönetmenliğini yaptığı ...
 • YARATICI DRAMA HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

 • 24 Ekim 2016
 • Çocuklar dünyaya sonsuz bir yaratıcılık, bitip tükenmeyen bir merak ile gelirler. Eğitim sistemimizin enbüyük açmazlarından biri olan ezbere dayalı öğrenme ve yaşam koşulları ise çocuğun zihinselgelişimini, yaratıcılığını ve paylaşımcılığını ...